Yoğuşmalı kombi ne demek?

Yoğuşmalı kombi ne demek?

Yoğuşmalı kombi ne demek?; Yeni teknoloji kombilerde yanan doğalgazdan oluşan atık gaz ve beraberinde oluşan su buharı direkt bacadan dışarı çıkar. Yoğuşmalı kombilerde ise atık gaz sisteminin önüne eklenen ısı eşanjörü sayesinde gaz bacadan çıkmadan önce gazdaki su buharı ayrıştırılıp enerjiye dönüştürülerek yeniden kullanılır.

Böylece doğalgaz kullanımında verim arttırılır aynı zamanda çevreye zararlı gaz salınımı azaltılır. Verimliliği yüksek olan tam yoğuşmalı kombiler, maksimum tasarruf sağladığı için önemli bir yere sahiptir.

Neden yoğuşmalı yada tam yoğuşmalı kombi?

Öncelikli olarak bilinmesi gereken, tam yoğuşmalı kombi ile daha az doğalgaz harcayarak daha çok ısınabileceğiniz. Bir örnekle anlatmak gerekirse; yoğuşmalı kombide kullanılan doğalgazdan elde ettiğimiz ısının büyük bir kısmı bacadan dışarı atılır (Bkz. hermetik nedir?)

fakat yoğuşmalı kombide kullanılan teknolojiyle bu kayıp ortadan kaldırılır. Böylece mekânda daha az doğalgaz tüketerek daha çok ısınırsınız. İyi bir bina yalıtımı ile birlikte yeterli miktarda panel radyatörün olduğu doğru projelendirilmiş bir tesisat tüketimde yüzde 25-35 aralığında bir tasarruf yani faturalarında 3’te bir oranında düşüş sağlarsınız.

Tam yoğuşmalı kombilerde alev boyu ihtiyaca göre ayarlı bir şekilde çalışır. Bu kombilerde bulunan fan sayesinde tüketilen gaz miktarına göre yüksek yanma verimi elde edilirken, standart kombilere göre çok daha sessiz bir şekilde çalışır. Yoğuşmalı kombilerin bir diğer özelliği ise daha düşük emisyon değerleri ile çevreci olmalarıdır.

Her konuda Başkent Ekip kombi tamir servisini arayabilirsiniz?

Comments are closed.